n11 Mağaza Açma Rehberi - n11'de Dükkan Açmak

n11 Mağaza Açma Rehberi - n11'de Dükkan Açmak

n11 Mağaza Açma

Globalleşen dünyamızın temel yapı taşları arasında gelen internet… Gündelik hayatımızı kolaylaştıran bu ağ, hemen her alanda olduğu gibi alış-veriş yani ticaret alanında da hem alıcılara hem de satıcılara inkâr edilemez imkanlar sunmaktadır. Bu bağlamda her geçen gün daha da güçlenen sanal pazar yeri platformları, mağaza sahiplerinin tanınırlığını arttırma konusunda etkin bir rol oynar. Şöyle düşünelim mahalle arasındaki bir büfe mi yoksa işlek cadde üzerindeki bir büfe mi daha fazla müşteri karşılar. Ya da hangisini tanıma ihtimaliniz daha yüksektir? Cevap oldukça basittir. İşlek cadde üzerindeki büfenin bilinme ihtimali.

Bahsettiğimiz durumdan örnek verecek olursak bu sanal pazar yerini yani n11’i işlek cadde üzerindeki bir İşhanı, kendi mağazanızı ise kendi mahallenizin arasındaki bir market olarak düşünebilirsiniz. Fakat siz, o İşhanı’nın içerisinde bir market olmak için yer tutarsanız kendinize, işte o zaman hem adınızı duyurursunuz hem de bilinen bir yerde bulunmanın getirisi olarak güven veren bir işletme özelliği taşırsınız. Bu İşhanı’na uğrayan kişiler tarafından tanınmanız işlerinizi arttırmak ve reklam yapmak konusunda size avantaj sağlayacaktır.

Online alış-verişin en büyük artısı dediğimiz gibi uzakları yakın etmesi ve çok daha fazla kişiye ulaşma imkanıdır... Öyle ki evinizden kalkıp alışveriş merkezlerine giderek mağaza mağaza gezip fiyat karşılaştırması yapmanıza gerek kalmamaktadır. Bu sanal pazar yeri uygulaması n11’i kullanarak fazla efor harcamadan hem vakitten hem nakitten kazanç sağlayabilirsiniz.

 

n11 Nedir?

n11 Mağazası Nedir?

Güney Kore merkezli bir teknoloji şirketi olan SK Group ve Doğuş Grubunun ortaklığı ile 2013’ün Mart ayında açılan n11 online bir alışveriş platformudur. N11’in temel amacı sanal bir pazaryeri oluşturmaktır. Online alışveriş yapmak isteyen alıcılar ve satıcıları bir araya getirerek ticaret yapmak isteyenlere imkân sağlamaktadır.

Ülkemizin en aktif kullanılan sanal pazaryerlerinden olan n11, kendi sağladığı verilere göre 23 milyonu aşkın kullanıcısı ve 270 binden fazla kayıtlı iş ortağına sahiptir. Yine n11’in kendi verilerine göre platformun ilk kurulduğu günden bu yana ortalama satılan ürün adedi 130 milyon civarlarındadır. Bahsedilen veriler doğrultusunda diyebiliriz ki n11 satışlarınızı arttırmak için iyi bir fırsattır.

 

n11 Çalışma Şartları

n11 Çalışma Şartları

Diğer sanal pazaryerlerinden biri olan n11’de alıcılar ile satıcıları bir araya getiren bir platformdur. Firmalar bu platform üzerinden kendileri adına bir mağaza açarak ürünlerini listeleyerek satışa çıkartabilmektedir. Alıcılar ise istedikleri ürünü bu platform üzerinden aratarak ihtiyaçları olan ürünlerin listesine ulaşıp ürünler arası kolayca karşılaştırma yaparak istediklerini satın alabilirler.

n11 alıcılar ve satıcılar arasında bir denge kurarak her iki tarafında işlemlerini sağlama almaktadır. Bu bağlamda örneklendirecek olursak “Ödeme Koruma Sisteminden” bahsedebiliriz. Peki nedir bu “Ödeme Koruma Sistemi”? Alıcı bir sipariş verdikten sonra, mağaza ürünü kargolar ve sonrasında ürünle ilgili bir sorun yaşanmaması durumunda, alıcı 3 gün içerisinde n11’e onay verir ve sonrasında da havuz hesapta tutulan ücret mağazanın hesabına yatırılır. Böylelikle müşteriler ve mağazalar için de ekstra bir ödeme güvenlik sistemi yaratılmıştır. Özetle, bu platform üzerinden yapılan alışverişler bu sistemle birlikte güvence altına alınmaktadır.

 

n11 Mağaza Açma

n11 Mağaza Açma

Bir müşteri kitlesi oluşturmak, ürünlerinizi daha fazla kişilere ulaştırmak, kendinizi tanıtmak ve bu sayede ticaretin getirilerini aldığınız noktaya mı ulaşmak istiyorsunuz? O zaman yapılacak şey gayet net… Sanal pazaryeri uygulamalarından olan n11’de mağaza açmak… Peki bunun için ne yapmak gerekir? n11’de mağaza açma süreci nasıl işler, gelin birlikte bakalım.

n11 Mağaza Nasıl Açılır?

Oldukça kolay bir şekilde n11’de mağaza açıp ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda belirttiğimiz adımları takip etmek olacaktır. Gelin birlikte bakalım n11’de mağaza açma süreci nasıl işliyor...

10 adımda n11’de mağaza açma

 1. n11 internet sitesinin en alt kısmında yer alan “Mağazalar” başlığının altındaki “Ücretsiz Mağaza Aç” butonuna tıklayın.
 2. Butona tıkladıktan sonra açılan sayfada istenilen üyelik bilgilerini girin ve ardından üyelik türünüzü seçin. Mağazanızı şahıs ya da şirket olarak açabilirsiniz. Şahı seçeneği şahıs şirketlerini baz alırken kurumsal seçeneği limited, komandit, anonim ve komandit gibi adi ortaklıklar gerektiren sermaye şirketlerini baz almaktadır. Bu noktada sizlerin şirket türünüze göre seçim yapması gerekmektedir.
 3. Girmeniz gereken tüm bilgileri (isim, soy isim eposta) gibi girdikten sonra üyelik türünüz için seçim yaptınız, bu aşamadan sonra formun en alt kısmında yer alan “İş birliği ve İlan Sözleşmesi Koşullarını okudum ve kabul ediyorum.” adlı metni önce okuyup, ardından işaretlediniz ve son aşama olan “Üye Ol” butonuna tıklama kısmına geçiyorsunuz. “Üye Ol” butonuna tıkladıktan sonra artık bu aşama tamamlanmış olur.
 4. Girilen e-posta adresine gönderilen aktivasyon linkine tıklanır. Sonrasında belirlenen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
 5. Kullanıcı adı ve şifre belirlenip sisteme girildi bundan sonraki adım, evrak yükleme aşamasıdır. Yüklemeniz gereken belgeler, şirketinizin türüne göre değişiklik gösterir. Şirket türlerine göre yüklenmesi talep edilen evrak listesine buradan erişebilir ve çıktısını alıp kaşeleyerek imzalamanız gereken iki n11 sözleşmesine de yine bu alandan ulaşabilirsiniz.
 6. Gerekli olan tüm evrakların yüklenmesinin ardından “Evrakları Onaya Gönder” butonu aktif hâle gelir. Bu butonun daha öncesinde aktif olmaması sayesinde eksik evrak göndermenize bağlı olarak sürecin uzaması riski ortadan kalkar.
 7. Bu butona tıkladıktan sonra n11 mağaza açma başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
 8. Başvurunun tamamlanmasını takiben n11 tarafından gelecek onayı beklemeniz gerekmektedir. Onay almanızın ardından n11, size e-posta ya da telefon yolu ile bilgi verecektir. Onay süreci, evraklarınızın şirketin beklentileri ile uyum durumuna göre farklılık gösterebilir.
 9. Onayınızı aldıktan sonra n11 mağaza girişinizi yaparak firmanıza ait bilgileri girebilir, ürünlerinizi yayınlayabilirsiniz.
 10. Pazarlama çalışmaları yaparak n11’den yaptığınız satışları artırabilirsiniz.

Bilgi E-Ticaret'in sunduğu e-ticaret paketleri n11 ile entegre edilebilir özelliklere sahiptir. Yani internet sitenizde yer alan ürünleri, n11 mağazanıza pratik bir şekilde aktarabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi n11’e tek tek yüklemenize gerek kalmayacaktır Ayrıca e-ticaret sitenizde yaptığınız her türlü değişiklik ve güncellemeler n11 mağazanızda da otomatik olarak güncellenir. Bu şekilde vakitten kazanmış olursunuz.

n11 Satıcısı Olmak

Temel kural n11’de mağaza açmaktır. n11’de mağaza açmadan bu platform üzerinden satış yapamazsınız… Eğer ki sizler n11’in hazır müşteri kitlesinden yararlanmak, hızlı aynı zamanda pratik bir şekilde faaliyetlerinizi yürütmek ve adınızı duyurmak için büyük önem arz eden bu sanal pazaryerinde satış yapmak istiyorsanız, önce platform üzerinde dükkanınızı açmanız gerekmektedir. Sorunsuz bir şekilde mağaza açma sürecini tamamlamış herkes n11’de mağaza açabilir ve satış faaliyetlerine başlayabilir.

 

n11 Mağazanızı Açmadan Bilmeniz Gerekenler

n11 Mağazanızı Açmadan Bilmeniz Gerekenler

N11 e-ticaret faaliyetleriniz gerçekleştirmek ve kendinizi geliştirmek için size imkân sunar, kolaylık tanır fakat herhangi bir satış garantisi vermez. Sadece n11’e bağlı kalarak uzun vadede istediğiniz başarıyı elde edilemeyebilir ve mağazanızı büyütemeyebilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için yapılması gerekenlerden biri kendi e-ticaret sitenizi kurmak olacaktır.

n11 mağaza açma sürecine geçmeden önce bilmeniz ve üzerine düşünmeniz gereken kimi detaylar olduğundan söz edilebilir. Şimdi bu konuları, ilgili başlıklar altında inceleyelim.

n11 Mağazası Açmak Ne Kadar Sürer?

Gelelim en merak edilen konuya “mağazam kaç gün içerisinde kullanıma açılır”? Evrak kontrolü yani belgelerinizin incelenmesi ve işlemesinin ardından mağazanız açılacaktır. Bu işlemi gerçekleştiren n11 olduğu için süreç ona göre belirlenir. Ortalama 1 ila 3 gün arasında tamamlanan bu işlem n11 tarafından yönetilir. Net bir süre verilmemesinin sebebi evrak kontrollerinin türlerine göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanır.

n11 Mağaza Açma Başvurusu

Başvuru süreçleri ve adım adım yapılacakları belirmiştik şimdi gelin bakalım başvuru işlemleri nasıl ve nereden yapılır. n11’in kendi sitesinde bulunan mağaza açma başvurusu kısmına gelip pratik bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Sürecin her adımını evrak teslimi de dahil olmak üzere site üzerinden kolayca tamamlanabilmektedir.

n11 Mağaza Açma Şartları

Ağır ve zorlayıcı şartlar koymayan bu platformun dikkat ettiği husus yasal prosedürler olarak ifade edilebilir. Aşağıdaki şartları sağlayan tüm şirketler, bu platformda mağaza açarak ürünlerini satmaya başlayabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti’ne kayıtlı bir vergi numarası
 • Geçerli bir e-posta hesabı
 • Aktif bir banka hesabı
 • Şahıs ya da sermaye şirketi

 

n11 Mağazası Açmak için Gerekli Belgeler

n11 Mağazası Açmak için Gerekli Belgeler

Her kurumsal firmada olduğu gibi n11’de mağaza açma işlemleri yapacağınız zaman birtakım belgeler hazırlayıp firma bünyesine sunmanız gerekmektedir. İstenilen bu belgeler şirket türünüze (şahıs şirketi ve sermaye şirketleri ile adi ortaklıklara) göre değişkenlik göstermektedir. Şirket türünüze göre n11 mağaza açma evrakları listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Şahıs Şirketleri İçin Gerekli Belgeler:

 • Vergi Levhası (Son 1 yıl içinde alınmış olması gerekir)
 • İmza Sirküleri (Şirketin ticaret sicil kaydı yok ise bu belge yerine imza beyannamesi de kullanılabilir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Sadece ön yüz yeterlidir)
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon anlaşmasını temsil eder. Başvuru ekranından ulaşılabilir. Çıktısı alınarak kaşe imza yapılmalıdır)
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi (n11.com ile yapılan sözleşmedir. Aynı ekrandan çıktısı alınarak kaşe imza yapılarak sisteme yüklenmelidir)

Sermaye Şirketleri ve Adi Ortaklıklar İçin Gerekli Belgeler:

 • Güncel Faaliyet Belgesi (Kayıtlı olduğunuz ticaret sicil müdürlüğünden alınabilir. Bulunmuyor ise güncel KDV tahakkuk fişinizi bu belgenin ikamesi olarak sisteme yükleyebilirsiniz)
 • Vergi Levhası (Son 1 yıl içinde alınmış olması gerekir)
 • Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • Ortaklık Sözleşmesi (Sadece adi ortaklık başvuruları için talep edilir)
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi

 

n11 Mağaza Açma Fiyatları

n11 Mağaza Açma Fiyatları

n11 mağaza açma ücreti yoktur; yani n11 mağazası açmak tamamen ücretsizdir. n11 satış yapmanız için 1000 adede kadar ürünü ücretsiz şekilde listelemenize izin verir. Bu sayının üzerinde ürün yüklemek istiyorsanız listeleme paketlerinden satın almanız gerekir.

n11 Mağaza Ürün Listeleme Türleri ve Fiyatları Nedir?

Açmış olduğunuz n11 mağazasına 1000 adetten fazla ürün eklemek için satın alabileceğiniz paketler ve bu paketlerin ücretleri şunlardır:

 • Mini Paket: 100 adet ürün listeleme hakkı verir; fiyatı aylık 8 TL +ürün başına 0,08 TL.
 • Standart Paket: 500 adet ürün listeleme hakkı verir; fiyatı aylık 40 TL +ürün başına 0,08 TL.
 • Pro Paket: 1000 adet ürün listeleme hakkı verir; fiyatı aylık 80 TL +ürün başına 0,08 TL.
 • Mega Paket: 5000 adet ürün listeleme hakkı verir; fiyatı aylık 400 TL +ürün başına 0,08 TL.
 • Ultra Paket: 10000 adet ürün listeleme hakkı verir; fiyatı aylık 800 TL +ürün başına 0,08 TL.

Satın aldığınız paketin içerisinde sıralanacak her bir ürün için 0,08 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekmektedir ve bu ödeme işlemi her ay tekrar etmektedir. Siz satıcılar geçen bir ayın ardından ödemelerinizi gerçekleştirmez yani paketinizi yenilemezseniz 1000 adedin üzerindeki ürünleriniz “Liste Dışı” kategorisine geçer dolayısıyla bu kategoriye düşen ürünlerinizin satışı gerçekleşmez. Buradan da anlaşılabileceği üzere n11’de 1000 adedin üzerinde ürün satışı yapacak lan mağaza sahiplerinin paketlerinin günceliğini takip etmeleri gerekmektedir. n11, bunu takip edebilecek vaktim yok diyenler için ise otomatik ödeme talimatı verme, özelliği bulunuyor. Bu yolu tercih ederek listeleme paketlerinizin geçerliliğini sürekli kontrol etme sorumluluğundan kurtulabilirsiniz.

Gel gelelim bahsettiğimiz paketleri nasıl temin edebiliriz sorusuna yanıt bulmaya...

Paket satın alma işlemi n11’in “Reklam Puanları” ile yapılır. Yeterli puanı olmayan mağazalar puan alabilmek için öncelikli olarak reklam puanlarını yükseltmelidir. Kredi kartınız ile reklam puanı alabilirsiniz. Bu paketleri n11’in “Ürün Yönetimi” seçeneği kısmında bulunan “Listeleme Paketleri” isimli alt başlıktan bulabilirsiniz.

 

n11 Mağaza Komisyon Oranları

n11 Mağaza Komisyon Oranları

n11’de mağaza açmak için başvuruda bulunmak ve mağaza açmak ücretsizdir. Fakat her yerde olduğu gibi bu platformunda belli bir kazanç elde etmesi gerekmektedir. n11’in bunun için tercih ettiği yöntem satıcıların sattığı her üründen kategorilerine göre belirlenmiş farklı oranlarda komisyon almaktır. Mağazanızı açarken imza attığınız sözleşme ile bu komisyonu ödemeyi kabul etmiş olursunuz.

N11 bünyesinde satışa sunulabilecek ürünleri 7 başlık altında ayırmıştır. Her bir başlığın altında ilgili ürünler bulunmaktadır ve her bir başlığa özel belirlenmiş komisyon oranları bulunmaktadır. Bahsedilen komisyon oranları şu şekildedir:

 • Anne ve Bebek Ürünleri: %14 ila %20 arasında değişir
 • Elektronik Ürün ve Aksesuarlar: %5 ila %10 arasında değişir
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri: %14 ila %15 arasında değişir
 • Kitap, Müzik, Film ve Oyun Ürünleri: %4 ila %15 arasında değişir
 • Mücevher ve Saat Ürünleri: %5 ila %20 arasında değişir
 • Otomotiv ve Motosiklet Ürünleri: %5 ila %11 arasında değişir
 • Spor ve Outdoor Ürünleri: %6 ila %15 arasında değişir

Yukarıda maddeler halinde listelediğimiz n11’in satıcılar için belirlediği komisyon oranları, anlaşıldığı üzere ürün kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Komisyon skalasında yer almayan diğer daha özel ürünler için ise, n11’in hazırlamış olduğu arayüzü kullanarak kesinti yapılacak miktarı görünteyebilirsiniz. Bu arayüzde önce kategoriyi seçip ardından satmayı düşündüğünüz ürün türüne tıklayarak komisyon oranlarına dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

n11 Mağaza Vergi ve Fatura Süreçleri

n11 Mağaza Vergi ve Fatura Süreçleri

N11’in yasal prosedürlere verdiği önemden sizlere bahsetmiştik. Bunlardan birisi de vergilerdir. Gelin birlikte n11’in vergi sürecine göz gezdirelim...

Vergi Süreci Nasıldır?

Altını çize çize belirttiğimiz üzere n11 yasal prosedürler konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Öyle ki, n11 bünyesinde mağaza açmak işletmelerden vergi levhalarını talep etmektedir. Vergi levhası olmayan kimselerin ise mağaza açma işlemini onaylamamakta ve bünyesine dahil etmemektedir. Buradan çıkarılacak sonuç n11’in satış işlemlerini vergilendireceğidir.

Vergilendirme fatura kesimi ile gerçekleşir ve n11’den yapılacak tüm satış işlemleri için kesinlikle fatura kesmenin zorunluluğu vardır. Kesilen faturaların tutarına göre düzenli şekilde vergi ödemesi yapma sorumluluğunuz ortaya çıkacaktır. Kesilen faturalara üzerinden ödemeniz gereken vergiler Katma Değer Vergisi (KDV) ve Gelir Vergisi’dir. Satılan ürünün çeşidine göre KDV miktarı değişkenlik gösterdiğinden bu tür işlemleriniz için muhasebeciniz ile görüşmeniz veya internet üzerinden araştırma yapmanız sizler için faydalı olacaktır.

Vergi muafiyeti olan kişiler ise 30.000 TL’ye kadar olan satışlarını vergi ödemesi yapmadan gerçekleştirebilirler. Bu imkândan yararlanmak için n11 mağaza açma sürecinde vergi levhası yerine muafiyet yazısının sisteme yüklenmesi gerekir.

Faturalandırma Süreci Nasıl İlerler?

E-Ticaret’in bel kemiği olan n11’in satıcılardan aldığı bir komisyon ücreti ve vergiler peki tüm bu ödenekler nasıl faturalandırılıyor ve ödeme sistemi nasıl, gelin hep birlikte birazda bu konuya ışık tutalım.

n11 bünyesinde gerçekleşen her satış için ilgili başlıkta da belirttiğimiz gibi, belirli miktarda bir komisyon kesintisi sağlar ve bu kesilen tutar faturalandırılır. İlgili fatura, işletmenizin gideri olarak değerlendirilir ve bu komisyon faturaları %18’lik KDV uygulamasına tabi tutulur.

n11’de mağaza açma işlemi esnasında isim - soy isim gibi bilgilerinizi girdiğiniz alanda tanımlamış olduğunuz e-posta hesabınıza faturalarınız aylık olarak n11 tarafından (n11’in size kestiği komisyon ve hizmet bedeli faturaları) otomatik gönderilir. Ayrıca n11’deki mağazanızın yönetici paneline giriş yaparak “Ödeme Yöntemi” menüsündeki “Fatura Sorgulama” bölümünden de faturalarınızı görüntüleyebilir hatta çıktısını alabilirsiniz.

Faturalandırmadan bahsederken atlanmaması gereken bir diğer konu, satıcıların sattığı her ürünün paketlemesi esnasında kargonun içerisine faturayı koyarak alıcıya gönderimini yapması konusudur. Yani siz satıcılar sattığınız her ürün için ayrı ayrı fatura kesmeli ve bu faturayı alıcıya kargolayacağınız paketin içerisine koymalısınız. Çünkü n11 satış işlemlerinde faturasız ürün göndermek kurallara aykırıdır ve alıcının ürünü iade etmesine neden olabilir.

Faturalandırma işlemleri ve vergilendirme konusunda verdiğimiz bu bilgiler dahilinde en başta da söylemiş olduğumuz n11’in yasal prosedürler üzerindeki hassasiyetini birlikte detaylandırdık. Bu durum aslında hem alıcılar hem de satıcılar için güven veren bir e-ticaret platformunda bulunduklarını anlamalarında yardımcı olacaktır. Ayrıca n11 olası sorunları mağduriyetleri önlemek için imitasyon / orijinal olmayan ürünlerin ve Yasaklı Ürünler Listesinde yer alan ürünlerin satışına izin vermemektedir.

 

n11'in Avantaj ve Dezavantajları
n11'in Avantaj ve Dezavantajları

n11 Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

 • Markanızı tanıtma imkânı: markalaşma sürecinize katkı sağlar. n11 kullanıcılarının ki bahsetmiş olduğumuz gibi hatırı sayılır bir kitleden bahsetmiştik markanız ile tanışma ihtimali yükselir. Potansiyel müşteri oranınızın atmasına katkı sağlayabilir. Özetle: Hazır müşteri kitlesine sahip bir pazar yerinde mağaza açmış olmanız sizin geniş kitlelere temas edebilmenize olanak sağlar. Bu olanak sizin markanızı tanınabilir kılmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ürün Listeleme: Sizlere oldukça kolay bir şekilde ürün listeleme imkânı sunmaktadır. İster manuel olarak isterseniz ise Exel XML yöntemi ile ürünlerinizi pratik bir şekilde mağazanızda listeleyebilirsiniz. E-ticaret altyapınız sayesinde API entegrasyonu gerçekleştirerek internet sitenizdeki ürünleri n11’e doğrudan aktarabilirsiniz. Biz Bilgi E-Ticaret olarak n11 ile gerçekleştirdiğimiz entegrasyon anlaşmamız sayesinde, bizden temin edilen sitelerinizde sizi bu entegrasyonumuzdan faydalandırmaktayız.
 • Ürünlerinizi n11 üzerinden satışa sunduğunuzda yine arka planda n11’in kendi altyapısı dahilinde alternatif bir reklam alanı oluşturma imkânı elde edersiniz. n11 içi reklam alanlarına ilan verirseniz bu sayede ürünleriniz daha ön planda yer alacaktır.
 • Hazır müşteri kitlesi: n11’de mağaza açtığınızda hazır bir müşteri kitlesinin içerisinde bulursunuz kendinizi ve bu siz mağaza sahipleri için oldukça büyük bir avantaj demektir. Direkt olarak n11’in kendi müşteri kitlesine ulaşmış olursunuz. Bu sayede fazladan bir mesai harcamanıza gerek kalmaz. Bu avantaj sıfırdan ticarete giriş yapacaklar için oldukça değerlidir.
 • Rakiplerinizin yanında olma ve yürüttüğü faaliyetleri takip etme anlamında size zahmet vermeden tek tıkla takipte kalma imkânı sağlar. Aynı kulvarlarda yarış halinde olduğunuz rakip firmaların ürün içerikleri ve fiyatlarını kolay ve zahmetsiz bir şekilde takip ederek müşteri taleplerine ulaşabilirsiniz. Çünkü n11 satış faaliyetlerini herkese açık bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sayede hem rakibinizin eksikliklerine hem de avantajlarına hâkim olursunuz. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde n11’in size sunduğu imkânlardan faydalanarak kendinizi geliştirme imkânı sağlarsınız. Bu noktalara dikkat ederek rakip analizleri yapabilirsiniz.
 • N11 pazaryerindeki online mağazanızı cebinize taşır. Android veya İOS model cep telefonunuza n11’deki mağazanızın yönetim panelini (n11 Mağaza Yönetim Paneli) indirebilir, kullanıcı adınız ve şifrenizle yönetici girişinizi sağlayarak bulunduğunuz her yerden mağazanızdaki işlemlerinizi yapabilme imkânı elde edersiniz.
 • Ödemeleriniz kısa sürede yatar. Ödemeleriniz her zaman güvence altında tutulur ve 7 gün içinde mutlaka hesabınıza yatar.
 • Yurt dışına satış yapabilirsiniz. Böylece n11 mağaza açma işlemi e-ihracata doğru attığınız ilk adım anlamına da gelir.
 • n11’in birçok kargo firması ile anlaşması vardır. Bu anlaşmalar sayesinde sattığınız ürünleri müşterilerinize oldukça uygun fiyatlarla gönderebilirsiniz.
 • Ücretsiz olarak fotoğraflama olanağı sunar. Platformun Eminönü, İstoç, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bölge ofislerinde ürünlerinizin profesyonel şartlarda fotoğraflarını çektirerek daha ilgi çekici hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.

n11 Mağaza Açmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Mağazanıza ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz ürün miktarını n11 belirlemektedir. 1000 adet ürünü ücretsiz listeleme hakkı veren n11, bu miktardan fazlası için kendi belirlemiş olduğu kotalı paketlerini ücretli bir şekilde hizmetinize sunmaktadır. Bu paketlerin tutarlarını ilgili başlıkta belirtmiştik.
 • Komisyon ödemeleri… Giderlerinize eklenen ürün kategorisine göre yüksek bulabileceğiniz orandaki komisyon ödemeleri satıcıları biraz rahatsız edebilir. Hatırı sayılır miktarda fark edilebilecek bu ödeme dezavantajlar arasında yer almaktadır.
 • Hem alıcı hem satıcı anlamında oldukça geniş kitleye temas eden n11’de rakiplerinizin önüne geçebilmek daha fazla kazanmak ve markalaşmak için yapmanız gerekenler arasında olan reklam… n11 için diyebiliriz ki reklam bedelleri satıcıları biraz zorlayabilir. Bu reklamlar belki satışlarınızı arttıracaktır fakat giderlerinizi de aynı doğrultuda yükseltecektir.
 • Satıcılar için n11’de mağaza açmanın olumlu ve olumsuz yanlarını sizlerle birlikte inceledik… Şimdi genel değerlendirme yapacak olursak diyebiliriz ki; avantajları dezavantajlarına göre daha çok daha fazladır fakat olumsuz yönlerin doğrudan satışlardan elde edilecek gelirle alakalı olması da dikkat çekicidir.

 

n11 Mağaza Müşteri Hizmetleri
n11 Mağaza Müşteri Hizmetleri

n11 mağaza müşteri hizmetleri telefon numarası, 0850 333 0011’dir. Bu numarayı arayarak 7/24 destek alabilirsiniz. Aynı numara, WhatsApp üzerinden iletişim kurmak için de kullanılabilir. n11 mağaza açma iletişim hattını rahatlıkla kullanabileceğiniz bir süreçtir. Bilgi almak ya da danışmak istediğiniz bir konu olması hâlinde, ilgili ekiplere ulaşıp sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

n11’e e-posta yolu ile uğraşmak için ise dogusplanet@hs01.kep.tr adresini kullanabilirsiniz. Bunun dışında n11’in mağaza sahiplerinin çeşitli ihtiyaçlarına özel olarak açtığı e-posta adresleri de bulunur. Satış, reklam ve kargo işlemleri ile ilgili olarak hizmet veren adresler şunlardır:

 • Kargo: lojistikdestek@n11.com
 • Satış: magazadestekmerkezi@n11.com
 • Reklam: reklam@n11.com

Bu e-posta adreslerinden sabah saat 09:00, akşam 18:00 saatleri arasına bilgi alabilirsiniz.

n11 Mağaza Destek

n11, mağaza açma yolculuğunuzda online mağazanızı nasıl kullanabileceğinizi görmeniz ve aklınıza takılabilecek sorulara cevap bulmanız için kendisinin hazırlamış olduğu rehberleri hizmetinize sunmaktadır.

Bunun haricinde n11, bünyesinde satış yapan kişi veya kurumlara Mağaza Destek Noktaları aracılığıyla çeşitli imkanlar sağlamaktadır.

Mağaza Destek Noktaları’nın sağladığı imkanlara gelin birlikte bakalım...

 • Ürünlerinizin profesyonel fotoğraflarını çektirebilirsiniz.
 • Mağaza açma ve işletme konusunda destek alabilirsiniz.
 • Düzenli olarak gerçekleştirilen e-ticaret eğitimlerine katılabilirsiniz.
 • Satış ve kampanyalar ile ilgili toplantıların da yapılabileceği n11 Mağaza Destek Noktaları’ndan ücretsiz olarak hesap makinesi, flash bellek, takvim, defter, çanta ve kutu gibi paketleme ve promosyon ürünlerine de ulaşabilirsiniz.

n11, mağaza sahiplerine verdiği desteklerle oldukça dikkat çeken bir platformdur.

n11 Mağaza Girişi

Başvurunuzun kabul edilmesinin ardından açılan n11 mağazanıza so.n11.com adresinden giriş yapabilirsiniz. Bu sayfanın sol üst kısmında yer alan ilgili alana belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterlidir.

 

n11'de Satış Artırma Yöntemleri
n11'de Satış Artırma Yöntemleri

Adım adım mağaza açma rehberimizin geldik sonuna. İlk etapta mağaza açma şartlarını, gerekli evrakları, işlemeniz gereken verileri ve dolayısıyla mağazanızın nasıl açılacağını gördük. Ardından açılan mağazanıza nasıl ürün yükleyeceğinizi işlemlerinizi nasıl halledeceğinizi ve faturalandırma süreçlerini...

Tüm bunları yaptıktan sonra diyebiliriz ki, sizler artık n11’de mağaza açma işleminizi sorunsuz bir şekilde tamamladınız. Şimdi gelin hep birlikte bakalım, bu sanal pazaryerinde satış nasıl yapılır.

n11 Satış Yapmak

n11’de mağaza açma işleminiz tamamlandıktan sonra siz mağaza sahiplerinin hizmetine sunulan satıcı paneli bulunur. Satıcı Panelinden, ürün ekleme-çıkarması yapabilir, mağazanızda değişiklik ve yenilemelere gidebilir, gelen siparişlerin ve kargoların takibini aynı zamanda reklam verme gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. N11 bu dinamiği kaldırabilecek bir arayüze sahiptir.

Bu yönetici panelinde “ürün listesi” sayfasından satışta olan, onay bekleyen, stoğu tükenen, revize gereken ve satışta olmayan tüm ürünlerinizi görüntüleyebilir tüm faturalandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça sade ve anlaşılabilir bir formatta olan bu panelin kullanımı oldukça basit ve anlaşılırdır.

Ürünü mağazanıza elemek demek artık satışa açık olduğunuz anlamına gelmektedir. Herhangi bir kullanıcının sizin ürününüz ile ilgili bir başlık adı altında yaptığı aramada sizin ürününüz gözükebilir ve satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. Müşterinin sipariş ettiği ürün ile ilgili tüm bilgiler yönetici paneline otomatik düşecektir. Alınan bu siparişi onayladığınız takdirde artık ürünü hazırlama (paketleme) ve alıcıya kargolama süreci başlamaktadır. Panelde ilgili n11 satış işlemine dair satırda “Kargo Şablonu” linkine tıklayarak bu belgenin çıktısını almalı ve sonrasında ürünü, şablon ve kampanya numarası ile kargoya teslim etmelisiniz. Ürünün müşteriye ulaşması, gönderim yeri ve kargo şirketinin hizmet prensiplerine göre birkaç gün sürebilir. Ürünü teslim alan kullanıcı, herhangi bir sorun olmaması hâlinde siparişi onaylar ve satış işlemi tamamlanır. Bu n11 satış sürecinden elde ettiğiniz tutarı en geç 7 gün içinde çekerek şirketinizin banka hesabına aktarabilirsiniz.

n11 Satışlarını Artırmak

n11 de açmış oluğunuz mağazanızın satışlarını arttırarak kar marjınızı yükseltmek ve dikkat etmeniz gereken yerleri öğrenmek istiyorsanız gelin bazı püf noktalar hakkında birlikte bilgilenelim.

 • n11 mağaza hesabınız üzerinden SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Ürünlerinizi sisteme doğru başlıklar ile girmeniz size potansiyel müşteri oluşturma imkânı sunmaktadır. Atlamamanız gereken önemli bir noktada ürünleriniz sadece n11 üzerinden değil aynı zamanda Google üzerinden de aratılabilir bu anlamda SEO hizmeti oldukça önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki doğru anahtar kelimeleri kullanarak işlediğimiz ürünler daha üst sıralarda görüntülenebilecek ve satış rakamları da daha yüksek olacaktır. Bu SEO hizmeti, sunduğunuz ürünleri anahtar kelimelerle kodlamak/açıklamak anlamına gelmektedir. Doğru başlık belirleme işlemi: Marka + Cinsiyet + Belirtilmesi gereken bir özellik + Ürün + Ürün Kodu şeklinde olabilir. Ayrıca, düzgün girilen başlıklar sayesinde n11’de arama yapan müşteri adayları da ürünlerinizi daha kolay bulacaklardır.
 • Detaylı ve anlaşılabilir şekilde ürün açıklaması yazmak ve ürün miktarınız/çeşitliliğiniz alıcılarda güven hissi oluşturacağı için satış oranınızı arttırmada faydalı olacaktır. Özetle kopyala yapıştır metinler yerine özenle kurmuş olduğunuz cümlelerle ürününüzü tanıtmak siz satıcılar için faydalı olacaktır. Satış miktarınız arttığında güvenilirliğiniz daha da artacak ve bu durum katlanarak devam edecektir.
 • Ürün açıklamalarını orijinal ve detaylı bir şekilde yazıp anahtar kelimelerinizi de bu açıklamalara dahil ettikten sonra yapılması gereken ürünün net göründüğü, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmaktır. Kendi çektiğiniz amatör fotoğraflar veya internet üzerinden alınmış görsel olmaması ve profesyonel çekimler olması önem arz etmektedir. Özetle profesyonel çekimli ürün görseli ve ürünü farklı açılardan gösteren birden fazla fotoğraf eklemekte fayda vardır. Kaldı ki yine belirmiş olduğumuz üzere n11 kendi ofislerinde size bu konularda destek sağlamaktadır.
 • Alıcıların oldukça kandığı bir seçenek olan ücretsiz kargo fırsatı… Ürününe ek kargo istemediğinizi belirtin ve aslında ödenmesi gereken kargo ücretini ürün fiyatına ekleyin. Alıcı psikolojisi alacağı ürün dışında herhangi başka bir şeye veya işleme ücret ödemeyi kabul etmediği için artı kargo ücretini belirtmeden direkt ürüne yansıtmanız sizlerin avantajına olacaktır. Bu sayede süreci lehinize çevirebilirsiniz.
 • Hızlı teslimat… Müşterilerin kalbini fethetmek istiyorsanız başvuracağını bir diğer yol ürün paketlemesi işleminin hızlıca hatta aynı gün içerisinde yapılıp ürünün bir an önce kargoya verilmesidir. Gönderim sürecini ne kadar kısa tutarsanız müşterinizin memnuniyetini de aynı oranda arttırmış olursunuz. Unutmayın ki bu işlemlerin sonucunda bir puanlamaya tabi tutulursunuz ve puanınız ne kadar yüksek olursa müşteri kitleniz de o kadar artacaktır.
 • N11’in de zorunlu kılmış olduğu fatura gönderimi… Müşteriye güven veren bu işlemler hem satıcının yasal bir iş yaptığını hem de olası bir durumda alıcının rahatlıkla ürün değişimi gibi işlemlere başvurabileceğini ifade eder.
 • Hızlı ve açıklayıcı yanıt verme… Müşterilerinizden gelen sorulara vereceğiniz açıklayıcı cevaplar onlar için sizi ileri taşıyacak kriterlerden biridir. Fakat yine unutmamak gerekir ki, vereceğiniz yanıtlar geç bir zaman diliminde değil daha kısa süre içerisinde ve hızlıca olmalıdır. Bu size güvenmeleri ve mağazanız üzerinden alışverişlerine devam etmeleri aynı zamanda yapacakları puanlama da önemli bir rol oynayacaktır. İletişim sonucu pozitif duygular hisseden kişilerin sipariş verme eğilimi daha yüksek olur.
 • n11 mağaza sahiplerine, öne çıkmalarını sağlayacak birçok reklam yöntemi alternatifi sunar. Farklı avantajları ve fiyatlandırmaları olan reklam türlerinden tercih ettiklerinizi kullanarak n11 satış miktarlarınızı ciddi oranda artırabilirsiniz.

 

n11 Mağaza ve E-ticaret Entegrasyonu
n11 Mağaza ve E-ticaret Entegrasyonu

Bilgi E-Ticaret'in n11 entegrasyonu sayesinde, Bilgi E-Ticaret altyapısı ile kurmuş olduğunuz e-ticaret sitenizde ürünleri, Trendyol’daki mağazanız üzerinde de kolayca listeleyebilirsiniz.

n11 ile sağlamış olduğunuz bu pazaryeri entegrasyonumuz sayesinde satışa sunmak istediğiniz tüm ürünlerinizi tekrardan teker teker elle girmek zorunda kalmadan otomatik olarak geçişini sağlayabilir, istediğiniz ürünleri ekleyebilir, istemediklerinizi satışa sunmaz mağazanızda göstermezsiniz aynı zamanda yapmak istediğiniz değişikliklere devam edebilirsiniz. Bu şekilde zamandan kazanarak diğer işlerinize daha fazla vakit ayırma imkânı elde etmiş olursunuz.

Bu yazıyı paylaşın:

Binlerce kişi BilgiKurumsal kullanıcısı oldu.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi olan kullanıcılarımız arasına katılabilirsiniz.

Ücretsiz Demo İsteyin

Hemen Arayın

veya formu doldurun


Hemen ücretsiz deneyin

BilgiKurumsal E-Ticaret Paketleri'ni ücretsiz deneyin. İstediğiniz zaman satın alın.

Bilgileriniz asla paylaşılmaz.

Formu doldurduğunuzda aydınlatma metni'ni kabul etmiş sayılırsınız.

Hazır Web Sitesi

Anonim Şirket Güvencesi

Teknopark AR-GE Ofisi

30+ Kişilik Uzman Ekip

20.000+ Referans

14 gün ücretsiz deneyin!

E-Ticaret paketlerimizi incelemek için lütfen demo formunu eksiksiz doldurunuz.

Whatsapp ile görüş
Hemen Ara