Lokal(Yerel) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Eticaret Lokal SEO Nedir?

Lokal SEO
Nedir?

Lokal SEO; Bilgi E-Ticaret mühendisleri tarafından geliştirilen, oluşturulan SEO uyumlu özgün içerikler sayesinde eticaret sitesinin birçok anahtar kelimede 1. sıraya kadar çıkma olanağı sağlayan bir sistemdir. Bir eticaret sitesinin ana anahtar kelimesinden daha çok ziyaretçi getiren yerel yan anahtar kelimeleri hedefleyerek düşük bütçeyle maksimum sonuç alınmasını sağlar.

Ana Anahtar Kelime ile
Vakit Kaybetmeyin!

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak her e-ticaret sitesi sahibinin isteğidir. Site sahipleri genellikle ana anahtar kelimelerinde üst sırada çıkmayı arzular. Ana anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak oldukça zaman alan maliyeti yüksek bir işlemdir ve üst sıralarda yer alabilmek için sürekli çalışmalar yapılması gerekmektedir. Sürekli çalışmalar yaptıran, SEO çalışmaları için milyarlar harcayan, eticaret siteleri yıllar önce kurulmuş rakip siteleri ana anahtar kelimede geçebilmek için düşük bütçelerle rekabeti yüksek kelimelerde "1. sıra ya da 1.sayfa garantisi" veren paravan oluşumlar tarafından birçok eticaret site sahibi mağdur edilebilmektedir. Bu durum birçok eticaret sitesi sahibine hem zaman kaybı hem de maddi kayıp olarak yansımaktadır. Yüksek bütçeler ayıramayan birçok site sahibi ne yazık ki ana anahtar kelimesinde doğal arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamadığı için istedikleri kitleye doğal yollardan ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle site sahipleri sürekli ana anahtar kelimelerine Google Adwords reklamı vererek reklam harcaması yapmak zorundadırlar. Lokal SEO ile hedef kitlenize kısa bir sürede ulaşabileceksiniz ve Adwords giderlerinizi ciddi ölçüde azaltabileceksiniz.

Ana Anahtar Kelime ile Vakit Kaybetmeyin!
Yan Anahtar Kelimelere Önem Verin!

Yan Anahtar Kelimelere
Önem Verin!

Bir eticaret sitesinin ziyaretçi kaynağı ana anahtar kelimesinden daha çok yan anahtar kelimelerinden oluşmaktadır. Birçok eticaret sitesi sahibi bu gerçeği gözden kaçırmaktadır ve ana anahtar kelimelerinde otoriter siteleri geçebilmek için vakit harcamaktadır En iyi ihtimal bir eticaret sitesinin doğal yollardan alabileceği ziyaretçi sayısının %50'sinin ana anahtar kelime olduğunu varsayarsak kalan %50'si yan anahtar kelimelerden gelecektir. Eticaret sitesi yan anahtar kelimelerine ait arama sonuçlarda yer almazsa büyük bir ziyaretçi kaybı olacaktır. Örneğin ana anahtar kelime "ayakkabı" iken "istanbul ayakkabı" "ankara ucuz ayakkabı" "istanbul siyah spor ayakkabı" gibi rekabeti çok daha az aramalarda yer almak daha kolaydır ve getirisi daha fazladır. Lokal SEO ile yüzlerce anahtar kelime ile Google'da yer alacaksınız.

Detaylı bilgi almak ve Lokal SEO referanslarımızı görmek için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

 

Yan Anahtar Kelimeler >
Ana Anahtar Kelime

Verdiğimiz örnekte "ayakkabı" ana anahtar kelimesinde yıllardır rekabet halinde olan ve bu kelimede 1. sayfaya çıkıp sürekli kalabilmek için büyük paralar harcayan otoriter eticaret sitelerini geçebilmek için yüksek bütçeler ayırmalı ve uzun bir süre beklemeniz gerekmektedir. Aynı yüksek bütçeyi ve zamanı ayıran en az 2 firmanın olduğunu varsaydığımız rekabet ortamında bu çalışmaların da %100 garantisi olmayacaktır. Fakat İstanbul'da siyah spor ayakkabı arayanların "İstanbul siyah spor ayakkabı" şeklinde bir arama yaptığında eticaret sitenizin 1.sırada ya da ilk sayfada olma olasılığı, potansiyel müşterilerin eticaret sitenizi ziyaret etme olasılığı ve sizin satış yapma olasılığınız oldukça yüksektir. Artık kullanıcıların arama alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte aradıklarına direkt ulaşmak için detaylı arama yaptığı bu yıllarda, yüzlerce anahtar kelimede üst sıralarda aldığınızı düşündüğünüzde ciddi bir gelir kaynağınız olacaktır.

Yan Anahtar Kelimeler > Ana Anahtar Kelime
Yüzlerce Anahtar Kelimede Üst Sıralarda Yer Alın!

Yüzlerce Kelimede
Üst Sıralarda Yer Alın!

Google'da bir kelimede arama sonuçlarında bulunmak için o kelime ile ilgili bir içeriğin eticaret sitesinde mutlaka bulunması gerekmektedir. Örneğin; "İstanbul siyah spor ayakkabı", "florya ucuz ayakkabı", "ankara mavi topuklu ayakkabı" gibi sayısız türetebileceğiniz anahtar kelimelerde bir eticaret sitesinin arama sonuçlarında yer alabilmesi ve üst sıralarda olabilmesi için arama terimlerini bulunduran bir içeriğin eticaret sitesinde mutlaka olması gerekmektedir. Rekabeti düşük yan kelimelerde arama teriminin herhangi bir paragraf içerisinde geçmesi bile yeterken, o kelimeye özgü bir SEO uyumlu içeriğin olması eticaret sitesinin üst sıralarda yer alması için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Normalde tüm yan anahtar kelimeleri bir bir çıkarmak ve hepsine özel özgün içerik hazırlamanız gerekmektedir.

SEO Uyumlu Yüzlerce
İçerik Anında Hazır!

Yan anahtar kelimelerinize ait içerikleri tek tek oluşturmak ve hepsini SEO uyumlu hale getirmek çok fazla zaman alacak bir uygulamadır. Lokal SEO sayesinde istediğiniz anahtar kelimelerde içerikler otomatik olarak oluşturulmaktadır. Ürünlerinizi sattığınız iller, ilçeler ya da 81 il ile ilgili içerikleriniz otomatik olarak oluşturulur. Örneğin; Tüm Türkiye'ye ürün satan bir ayakkabı sitesine sahipsiniz. Satışlarınıza etki edebilecek, arama hacmi yüksek ve rekabet oranı düşük anahtar kelimeler tespit edilir. Önem verdiğiniz ürünleri ya da hizmetleri siz de belirleyebilirsiniz. "ucuz ayakkabı" yan kelimesinde "istanbul ucuz ayakkabı", "ankara ucuz ayakkabı" şeklinde 81 tane farklı özgün içerik sitenize yüklenir. İsterseniz bölgeleri kendiniz tek tek seçebilirsiniz.

Eticaret SEO Paketleri

Binlerce kişi BilgiKurumsal kullanıcısı oldu.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi olan kullanıcılarımız arasına katılabilirsiniz.

Ücretsiz Demo İsteyin

Hemen Arayın

veya formu doldurun


Hemen ücretsiz deneyin

BilgiKurumsal E-Ticaret Paketleri'ni ücretsiz deneyin. İstediğiniz zaman satın alın.

Bilgileriniz asla paylaşılmaz.

Formu doldurduğunuzda aydınlatma metni'ni kabul etmiş sayılırsınız.

Hazır Web Sitesi

Anonim Şirket Güvencesi

Teknopark AR-GE Ofisi

30+ Kişilik Uzman Ekip

20.000+ Referans

14 gün ücretsiz deneyin!

E-Ticaret paketlerimizi incelemek için lütfen demo formunu eksiksiz doldurunuz.

Whatsapp ile görüş
Hemen Ara