Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Satış Nasıl Yapılır?

Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Satış Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerinde birden fazla ödeme çeşitliliğinin bulunması farklı skalalardan her müşteriye ulaşabilme isteğidir.

Örneğin, bir müşterinin banka/kredi kartı olmadığı için veya kart bilgilerini internet üzerinden kullanmak istemiyor olduğu için, nakit ödeme seçeneği kullanmak istiyorsa bu hem o müşteriyi kazanmanız için size fayda sağlayacak, hem de müşterinin memnuniyeti açısından önemli bir rol oynayacaktır. Unutmamalısınız ki, müşteri memnuniyeti demek sizin avantajınıza demektir.

Gel gelelim bugün ele aldığımız konuya; Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Kapıda ödeme ile satış nasıl yapılır?

Kapıda ödeme sistemi nasıl çalışır?

Kapıda ödeme sistemi, müşterilerin vermiş olduğu ürün siparişini getiren kargocuya kapıda elden nakit olarak veya banka kredi kartıyla POS cihazı üzerinden ödemesini yapmasıdır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu da kapıda ödeme seçeneği ile verilen her sipariş için ürünü size getiren kargo firmasına ödemeniz gereken komisyon ücretidir. Örneğin, internetten verdiğiniz bir bluzu 60 TL'ye satın alırken kargo fiyatı ile bu ürünün toplam fiyatı 60 TL'den fazla olacaktır. Komisyon ücretleri kargo firmasından kargo firmasına değişmektedir.

Bu sistemin e-ticaret firmalarına da bir faydası oluyor. İnternet üzerinden ödeme yapılmadığı için, kredi kartı çalınması ya da sahtecilik işlemleri nedeniyle tüketicilerden gelen şikayetlerle ilgilenilmek zorunda kalınmıyor. Ödeme, teslimat sırasında kurye tarafından yapıldığı için bu tür sorunlar ortadan kalkmış oluyor.

Kapıda ödeme sistemi için gerekli evraklar

Kapıda ödeme sistemini kullanmak için firmalardan istenilen evraklar aşağıdaki gibidir.

  • Vergi levhası
  • İmza sirküleri
  • Ticaret sicil Gazetesi
  • Faaliyet Belgesi
  • Kimlik fotokopisi

Kapıda ödeme sistemi nasıl yapılır?

İnternetten satın alınan ürünün ödemesi ürün teslim alınmadan yapılmayacağı için, akıllarda herhangi bir param boşuna mı gitti, dolandırıldım mı, ya ürünüm gelmezse tarzında sorular oluşmayacaktır. Çünkü Kapıda Ödeme Seçeneğinde, ürün elinize ulaşmadan ödeme yapmazsınız.

Kapıda ödeme seçeneğinde ürün kullanıcının eline geçmeden ödeme yapılmayacağı için, bu müşterileri belli bir oranda rahatlatacaktır ancak ürün eline ulaştığı esnada ödemesini yapan müşteri daha rahat bir şekilde alışveriş yapma isteği duyacaktır. Teslimat sırasında ödeme yapmak müşterilere kendini çok daha iyi hissettirecek ve daha aktif bir şekilde alışveriş yapmaya yönlendirecektir.

Kapıda ödeme sistemini kötüye kullanma

Kapıda ödeme işlemi sayesinde hatalı, kusurlu veya sipariş verilen ürünün gelmemesi yerine başka bir ürünün gönderilmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda, müşteriler ödeme yapmadan direkt kargoya geri yönlendirebilirler. Bu şekilde hem müşteri fazladan efor sarf ederek ürünü geri göndermek için uğraşmak zorunda kalmayacak, hem de ödeme yapılmadığı için ürünün iadesi çok daha rahat bir şekilde gerçekleşecektir. Böylelikle tüketici, ürün teslimatı sonrasında ürünü şirkete iade etmekle uğraşmak zorunda kalmaz ve şirketten doğrudan yeni bir ürün talep edebilir ya da siparişi tamamen iptal edebilir. Bu gibi durumlarda kötüye kullanımlar söz konusu olsa da e-ticaret yazılımımızda olan kontroller ve yasaklı müşteri listeleri ile bu durumlar en aza indirgenmektedir.

Bu yazıyı paylaşın:

Binlerce kişi BilgiKurumsal kullanıcısı oldu.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi olan kullanıcılarımız arasına katılabilirsiniz.

Ücretsiz Demo İsteyin

Hemen Arayın

veya formu doldurun


Hemen ücretsiz deneyin

BilgiKurumsal E-Ticaret Paketleri'ni ücretsiz deneyin. İstediğiniz zaman satın alın.

Bilgileriniz asla paylaşılmaz.

Formu doldurduğunuzda aydınlatma metni'ni kabul etmiş sayılırsınız.

Hazır Web Sitesi

Anonim Şirket Güvencesi

Teknopark AR-GE Ofisi

30+ Kişilik Uzman Ekip

20.000+ Referans

14 gün ücretsiz deneyin!

E-Ticaret paketlerimizi incelemek için lütfen demo formunu eksiksiz doldurunuz.

Whatsapp ile görüş
Hemen Ara