E-ticaret Sitesinde Olmazsa Olmazlar

E-ticaret Sitesinde Olmazsa Olmazlar

Günümüzde yüksek bir oranda talep gören e-ticaret sektörü, müşterilere kolay ve zahmetsiz bir alışveriş deneyimi, mağaza sahiplerine ise aynı anda dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerine ulaşma imkânı tanımaktadır. Kullanımı oldukça yaygınlaşan bu sektörde e-ticaret sitenizin yani online mağazanızın başarılı ve kazançlı olması için sağlamanız gereken, bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmaz bazı özellikler bulunmaktadır. Gelin birlikte bakalım bu özellikler nelerdir?

 

Sektörel E-Ticaret Tasarımı

Sektörel E-Ticaret Tasarımı

Şöyle düşünelim alışverişe gittiğiniz mağazanın içi ne kadar düzenli, estetik ve ürünlere ulaşımı kolay olursa, sizin oradan alışveriş yapma isteğiniz o kadar artacak, sıkılmadan pratik bir şekilde ürünleri seçmeniz o kadar muhtemel olacaktır. Şimdi bu geleneksel ticarette uyguladığınız yöntemin mantıken aynısını, uygulamada ise dijitale yönelik tarafı olan tasarımsal kısmını online mağazanızda da yapmanız gerekmektedir. Siteniz kullanımı daha yalın, daha estetik ve ürünler hem görsellik hem de açıklama anlamında daha göze gelir şekilde ve bir düzen içerisinde sıralandığı takdirde aynı oranda müşteri kitlenizin dikkatini çekeceksiniz. Özetle Site tasarımınızın göze hoş görünmesi, renk seçimi, eklenecek sekmeler müşterilerinizin ilgisini çekmesi ve site üzerinden alışveriş yapmaya yönelmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sektörünüze uygun e-ticaret sitesi tasarımı e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar listesinin başında gelmektedir.

Sitenize farklı dil seçenekleri ekleyin… Özellikle son zamanlar e-ticaret sektörü evrenselliğe açılan bir kapı haline gelmiştir. Sizlerde geniş çaplı atılımlar yapmak ve bu sektörün velinimetlerinden faydalanmak istiyor, dünyanın her yerinden müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız eğer, yapılması gereken sitenize farklı dil seçenekleri eklemek olacaktır.

Ürün kategorileri ve arama çubuğu… Sitenize uğrayan ziyaretçilerin bulmak istediği ürünlere daha kolay ulaşabilmesi adına sitenizde yer alan ürünleri sınıflandırabilir ve sitenize bir arama çubuğu ekleyerek müşterilerinizin direkt ürüne ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için sitenize ekleyeceğiniz arama çubuğu ve ürün kategorisi başlığı müşterilerin sitenizden memnun kalmasını sağlayacak etkenler arasında yer alacaktır.

Müşteri giriş butonu… Sitenize müşterilerinizin kullanıcı adı ve şifreleri ile girebileceği bir pencere eklemeniz he sizlere hem de müşterilerinize kolaylık sağlayacaktır. Öyle ki, bu sekmeden giriş yapan müşterileriniz alışveriş yapacakları zaman ödeme bilgileri ve adres bilgileri gibi manuel işlemlerle tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmayacaktır.

 

Detaylı Ürün Bilgileri

Detaylı Ürün Bilgileri

Ürün açıklamaları ve fotoğraflar… Sitenize yüklediğiniz içeriklerin ürün açıklamalarını doğru, detaylı ve birbirinden farklı anahtar kelimelerle girerek görsellerle detaylandırmayı unutmayın. Ürün açıklamalarını girerken müşteriye sunacağı imkanlara değinilmeli ve ürüne müşterinin ihtiyacı olduğu vurgusu yapılmalıdır. Unutmayın ki, müşterileriniz, satışını yaptığınız ürüne gerçekten ihtiyaç duyduğunu düşünürse o ürünü satın alır. Ayrıca Ürün bilgilerine ürünün ya da hizmetin müşterilerinize nasıl teslim edileceğini, teslimat koşullarını ve zamanını da ekleyin. Müşterilerinizin sorması muhtemel tüm soruları bu kısımda yanıtladığınızdan emin olun ve indirim opsiyonları uygulamayı unutmayın. Bu opsiyonlar müşterilerin dikkatini çekmede etkili olacaktır.

Ürünlerinizin görsellerini sisteme yüklerken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak diyebiliriz ki; fotoğraflar gerçeğe yakın olmalı ürünün aslı nasılsa görselde de aynı şekilde gözükmeli ve müşteri adeta ürüne dokunmak istemeli. Fotoğraflarınızın dosya boyutunu ise kaliteden ödün vermeden küçültün, görselde bozulma olmasın.

 

Etkili Müşteri İlişkileri

Etkili Müşteri İlişkileri

İnteraktif bir iletişim... Müşterilerinize sizinle irtibata geçebilecekleri iletişim kanalları oluşturun. Bilgi E-Ticaret olarak bizim yaptığımız gibi soruları yanıtsız bırakmamaya gayret gösterin. Hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımlarınız, cevaplarınız müşteri memnuniyeti için faydalı olacaktır. Bu doğrultuda ziyaretçilerinizin ürünlerinizi satın almasına katkı sağlayacaktır. Özetme müşterilerinizin sorularını görüşlerini şikâyet veya önerilerini dile getirebilecekleri kanallar oluşturun ve iletişimde kalın.

 

Kolay Ödeme Sistemi
Kolay Ödeme Sistemi

Online mağazanız için yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm işlemleri uyguladınız ürünü pazarladınız, sırada satış işlemi dolayısıyla ödeme yöntemi yer alıyor. Hem ziyaretçilerinizi yormadan hem de sorunsuz ödeme almak için; mümkün olduğunca kolay ve hızlı işleyen ödeme sistemleri kurgulamanız gerekir. Tek tıkla ödeme, kolay ödeme gibi isimlerle müşterinizin dikkatini çekebilir, kolay ödeme sistemi sayesinde ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürebilirsiniz.

 

Kolay Ödeme Sistemi
Müşteri Yorumları ve Puanları

Aktif müşterilerinizin, sattığınız ürün veya hizmete dair yapacakları kullanıcı yorumları sitenize ziyaretçi çekmeye bu ziyaretçileri müşteriye çevirmede yardımcı olacaktır. Bu bağlamda yapılması gereken kullanıcı yorum ve değerlendirmeleri penceresi açmak olacaktır. Bu sayede yorum, görüş, öneri, şikâyet, talep, memnuniyet ve derecelendirmeler herkes tarafından görünür olacak ve bir nevi ücretsiz olarak reklamınızı yapmış olacaksınız. Aynı zamanda bu dönüşlerden yola çıkarak kendinizi güncelleyebilir kalitenizi arttırabilir müşteri memnuniyeti için gerekli çalışmaları yapan bir firma olarak gözükerek daha geniş kitlelere temas edebilirsiniz. Böylece site ziyaretçileriniz işinizle ve müşterilerinizle ne kadar ilgili olduğunuzu daha yakından görme fırsatı yakalayacaktır.

Bu yazıyı paylaşın:

Binlerce kişi BilgiKurumsal kullanıcısı oldu.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi olan kullanıcılarımız arasına katılabilirsiniz.

Ücretsiz Demo İsteyin

Hemen Arayın

veya formu doldurun


Hemen ücretsiz deneyin

BilgiKurumsal E-Ticaret Paketleri'ni ücretsiz deneyin. İstediğiniz zaman satın alın.

Bilgileriniz asla paylaşılmaz.

Formu doldurduğunuzda aydınlatma metni'ni kabul etmiş sayılırsınız.

Hazır Web Sitesi

Anonim Şirket Güvencesi

Teknopark AR-GE Ofisi

30+ Kişilik Uzman Ekip

20.000+ Referans

14 gün ücretsiz deneyin!

E-Ticaret paketlerimizi incelemek için lütfen demo formunu eksiksiz doldurunuz.

Whatsapp ile görüş
Hemen Ara