E-ticaret Satışları Nasıl Arttırılır? (Taktikler ve Yöntemler)

E-ticaret Satışları Nasıl Arttırılır? (Taktikler ve Yöntemler)

E-ticaret yaparken satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz? Taktikler ve yöntemler hakkında yazdığımız yazımızı okuyup, uygulamaya geçtikten sonra satışlarınızı arttıracaksınız. Gelin birlikte e-ticaret satışları nasıl arttırılır inceleyelim.

 

Tıklama ile Gelen Ziyaretçilere Güvenmeyin

Tıklama ile Gelen Ziyaretçilere Güvenmeyin

E-ticaret sitelerinin çoğunun başvurduğu bir yöntem olan Pay Per Click denilen reklam modeli yani Tıklama Başına Ödeme.. Tıklama başına ödeme yapmak için başvurulan bu yöntemde asıl müşteri kitlenizi kaybeder, ürünlerinizi satmaktan ziyade tıklanmayı amaçlamış olursunuz. Özetle e-ticaret siteniz amacına hizmet etmemiş olur. Bu yöntem site trafiğinizin artmasına imkân sağlarken ürünlerinizin satışı konusunda bir garanti vermemektedir. Sonuçta reklam trafiğiniz, doğal trafiğiniz önüne geçebilmektedir. Bu sayede satışlarınızı arttırmış olacaksınız. Bu yönteme mutlaka dikkat edin.

 

İçerik Stratejisi Geliştirin

İçerik Stratejisi Geliştirin

Sitenize yüklediğiniz içeriklerin ürün açıklamalarını detaylı ve birbirinden farklı anahtar kelimelerle girerek görsellerle detaylandırmayı unutmayın. Bu işlem sizi rakiplerinizin veya tedarikçilerinizin önüne atmada fayda sağlayacaktır. Sattığınız ürün veya hizmetler ile ilgili detaylı içerikler ekleyin. Yüklediğiniz ürünün arama motorlarında hangi kelimeleri yazdığınızda çıktığını saptayın ve o kelimeleri kullanmaya gayret gösterin. Örneğin, sitenize bir adet kargocu pantolonunu yükleyecekseniz, önce Google gibi arama motorlarında bu pantolon türünü yazdığınızda başka hangi isimlerle çıktığına bakın. Kargocu pantolonunu askeri pantolon, jogger, kamufulaj veya postane pantolonu gibi isimlerle aratıldığını gördünüz sizlerde bu anahtar kelimeleri ürün açıklama ve detay kısmına girin. Ayrıca renk olarak siyah, beyaz, gri, hâkî, yeşil gibi detaylandırın ve beden ölçülerini de ekleyerek görsellerle destekleyin. Tüm bunları yaptığınız takdirde müşterilerinizin sizlere ulaşma imkanını arttırmış olacaksınız. Unutmayın ki, sürekli kendini tekrarlayan içerikler arama motorlarının düşmanıdır.

 

Görsellerinizi Optimize Edin

Görsellerinizi Optimize Edin

Bir önceki başlıkta değinmiş olduğumuz içerik stratejisine bağlı olarak ürün detayların yer alan görselleriniz siteniz açısından önem teşkil etmektedir. Ürünlerinizin görsellerini sisteme yüklerken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak diyebiliriz ki; fotoğraflarınızın dosya boyutunu kaliteden ödün vermeden küçültün ve bu ek görsellere, ALT etiketleri ile arama motorlarının o fotoğrafı tanımlayabilmesi için bir açıklama ekleyin.

Henüz bir e-ticaret siteniz yoksa Bilgi E-Ticaret ile tanışmanızın tam zamanı!

 

Her Sayfaya Ayrı Meta Etiketleri ve Açıklamaları Kullanın

Her Sayfaya Ayrı Meta Etiketleri ve Açıklamaları Kullanın

Yine içerik stratejisi başlığımızda yer alan, ürün açıklamaları için kullanacağınız anahtar kelimeler ile ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, meta tag… Her sayfa için ayrı ayrı anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, aynı anahtar kelimeleri kullanmanız siteniz için fayda sağlamayacağı gibi, sizin içinde boşa sarf ettiğiniz bir çaba olarak kalacaktır. Her sayfa için ayrı anahtar kelimeler, açıklamalar kullanın ve bunları yazarken kesinlikle ziyaretçileri yanıltmayın. Sayfalara yazılacak Meta etiketleri, arama motorları için değil, ziyaretçileri doğru yönlendirmek için yazılmalıdır.

 

Ürünlerinize Yorum Yaptırın

Ürünlerinize Yorum Yaptırın

Ne kadar yorum, o kadar SEO çalışması... Ziyaretçilerinizin, müşterilerinizin ürünleriniz ile ilgili yaptığı yorumlar adeta bir seo çalışması niteliğindedir. Öyle ki, ürünleriniz hakkında yazılan her bir sözcük, anahtar kelime yerine geçeceği için bunlar en az sizin ürün açıklamalarına girdiğiniz özellikler kadar değerlidir. Bu yorumlar hem sitenizin zenginleşmesi ve gelişmesi hem de aktif kullanımda olduğunu göstermek için iyi bir fırsattır. Bu nedenle sitenizdeki ürün yorumlarını aktif hale getirin ek olarak yorum yapmaları için müşterilerinizi teşvik edin.

 

Ürünlerinizi Ulaşılabilir Kılın

Ürünlerinizi Ulaşılabilir Kılın

Her bir ürün çeşidi için yeni bir başlık. Ürünlerinizi saklamayın, iç içe gömülü bırakmayın anlaşılabilir ve aranmaya müsait hale getirin. Müşterileriniz ürünlere ulaşmak için geniş başlıklarla veya dar başlıklarla arama cümlelerini değiştirmek sorunda kalmasın. Kategori aşamalarını uzatmayın. Örneğin sitenizde buzdolabı aratmak isteyen bir müşteri, Ev ve Yaşam>> Elektrik&Elektronik >>Beyaz Eşya>> Buzdolabı, gibi alt kategorilere inmeden Beyaz Eşya>> Buzdolabı şeklinde istediği ürüne daha kolay bir ulaşım sağlasın. Uzayan kategori yapıları hem ürünün arama motorlarındaki kalitesini azaltacak hem de ziyaretçinin ürüne ulaşmasını zorlaştıracaktır.

 

Müşterilerinizi Yönlendirin

Müşterilerinizi Yönlendirin

Giriş ve açılış sayfalarınızda müşterilerinizi ürünlere yönlendirmek için kampanya fotoğrafları paylaşın. İndirim yaptığınızı belirten, indirim miktarını da içeren görseller ile, ziyaretçilerinizi ilgili markalara veya kategorilere yönlendirin. Birçok ürün arasında kaybolmaktansa, ziyaretçiler sizin yönlendirmelerinizi takip edecektir. İndirimli ürünler, kampanyalı ürünler, kısa süreli %30 indirim, gibi kampanya fotoğraflarını açılış sayfalarınızda paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın:

Binlerce kişi BilgiKurumsal kullanıcısı oldu.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi olan kullanıcılarımız arasına katılabilirsiniz.

Ücretsiz Demo İsteyin

Hemen Arayın

veya formu doldurun


Hemen ücretsiz deneyin

BilgiKurumsal E-Ticaret Paketleri'ni ücretsiz deneyin. İstediğiniz zaman satın alın.

Bilgileriniz asla paylaşılmaz.

Formu doldurduğunuzda aydınlatma metni'ni kabul etmiş sayılırsınız.

Hazır Web Sitesi

Anonim Şirket Güvencesi

Teknopark AR-GE Ofisi

30+ Kişilik Uzman Ekip

20.000+ Referans

14 gün ücretsiz deneyin!

E-Ticaret paketlerimizi incelemek için lütfen demo formunu eksiksiz doldurunuz.

Whatsapp ile görüş
Hemen Ara